Limestone Road over Crab Creek
Good Condition24 years old137 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lincoln |
| Location | 0.08 N. Fas L220 |
| Carries | Limestone Road |
| Crosses | Crab Creek |
| Coordinates | 47.49997, -118.01503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 123.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 137 (2020) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087046000000000 |