Empire Creek Road over Curlew Creek
Good Condition27 years old101 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Ferry |
| Location | 0.14 W Sr21 |
| Carries | Empire Creek Road |
| Crosses | Curlew Creek |
| Coordinates | 48.82893, -118.59266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087047000000000 |