Neilson ST over Lind Coulee
Good Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Adams |
| Location | 0.1 Mi S Jct SR 21 |
| Carries | Neilson ST |
| Crosses | Lind Coulee |
| Coordinates | 46.96986, -118.62102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 118.8 ft (36.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 402.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087050000000000 |