Wickersham RD over Samish River
Good Condition28 years old159 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whatcom |
| Location | 00.4 E Of Valley HWY |
| Carries | Wickersham RD |
| Crosses | Samish River |
| Coordinates | 48.65286, -122.20543 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 205.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087054000000000 |