Hillaire RD over Red River
Good Condition29 years old284 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whatcom |
| Location | 0.01 S Of N Red River RD |
| Carries | Hillaire RD |
| Crosses | Red River |
| Coordinates | 48.80838, -122.64996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.6 ft (25.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 242.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 284 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087055000000000 |