Water Street over Town Ditch
Fair Condition23 years old6,556 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Kittitas |
| Location | 00.24 South Helena Street |
| Carries | Water Street |
| Crosses | Town Ditch |
| Coordinates | 47.01056, -120.55033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 130.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,556 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087058000000000 |