Dallas Street over Crown Z Mill Water Ditch
Fair Condition107 years old4,231 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.1 Mi N Of 7th AVE |
| Carries | Dallas Street |
| Crosses | Crown Z Mill Water Ditch |
| Coordinates | 45.58908, -122.40638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 81.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1919 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,231 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087060000000000 |