Camas Meadows Drv. over Dwyer Creek
Fair Condition26 years old350 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.1 M E NE Of Goodwin RD |
| Carries | Camas Meadows Drv. |
| Crosses | Dwyer Creek |
| Coordinates | 45.63257, -122.46165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 154.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087061000000000 |