Heron Drive over Gee Creek
Good Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.12 Mi E Of Main Street |
| Carries | Heron Drive |
| Crosses | Gee Creek |
| Coordinates | 45.82149, -122.74411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 287.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087062000000000 |