Newport Way S.w. over Issaquah Creek
Good Condition26 years old18,300 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 Mi W Of Front ST S |
| Carries | Newport Way S.w. |
| Crosses | Issaquah Creek |
| Coordinates | 47.52750, -122.03842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.1 ft (74.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 1296.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,300 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087063000000000 |