Index-galena RD over Lewis Creek
Fair Condition23 years old186 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 2.4 NE Jct SR 2 |
| Carries | Index-galena RD |
| Crosses | Lewis Creek |
| Coordinates | 47.82106, -121.52197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 186 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087074000000000 |