Gardena RD over Pine Creek
Good Condition23 years old113 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Walla Walla |
| Location | 0.16 S Of Frog Hollow RD |
| Carries | Gardena RD |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 46.01264, -118.60722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 81.4 ft (24.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 253.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 113 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087077000000000 |