Valley Grove RD over Dry Creek
Good Condition23 years old146 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Walla Walla |
| Location | 1.30 W Lower Waitsburg RD |
| Carries | Valley Grove RD |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 46.15092, -118.34572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 432.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 146 (2020) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087078000000000 |