Pleasant Glade RD over Woodland Creek
Good Condition23 years old420 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Thurston |
| Location | 0.85 M E Of Sleaterkinney |
| Carries | Pleasant Glade RD |
| Crosses | Woodland Creek |
| Coordinates | 47.07174, -122.81739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 114 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087081000000000 |