Westside Calispel over Middle Fork Calispel CR
Good Condition24 years old250 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pend Oreille |
| Location | 3 Miles W/o HWY 211 |
| Carries | Westside Calispel |
| Crosses | Middle Fork Calispel CR |
| Coordinates | 48.24498, -117.34205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 284.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087085000000000 |