NE 199th Street over Woodin Creek
Good Condition23 years old10,556 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.56 M. E Of SR 503 |
| Carries | NE 199th Street |
| Crosses | Woodin Creek |
| Coordinates | 45.76644, -122.53578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 115.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,556 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087087000000000 |