NE 119th Avenue over La Londe Creek
Good Condition23 years old6,839 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.1 Mi E Salmon Creek AVE |
| Carries | NE 119th Avenue |
| Crosses | La Londe Creek |
| Coordinates | 45.70813, -122.63932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 89.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,839 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087088000000000 |