Amboy Road over Cedar Creek
Good Condition27 years old1,483 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.5 M. N Of Yacolt Road |
| Carries | Amboy Road |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 45.87318, -122.40927 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,483 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087092000000000 |