Martin Road over White Salmon River
Good Condition23 years old23 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Klickitat |
| Location | 0.10 E Jct 9149 |
| Carries | Martin Road |
| Crosses | White Salmon River |
| Coordinates | 46.01113, -121.52658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 277.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2023) |
| Truck Traffic | 44% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087100000000000 |