Schooley Rd. over Svid Canal
Fair Condition72 years old202 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 00.12 East Of Roza Dr. |
| Carries | Schooley Rd. |
| Crosses | Svid Canal |
| Coordinates | 46.40911, -120.25957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 199.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087103000000000 |