Union Gap Shop Rd. over Wide Hollow Creek
Poor Condition61 years old100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 80 East Of Main St. |
| Carries | Union Gap Shop Rd. |
| Crosses | Wide Hollow Creek |
| Coordinates | 46.54277, -120.47543 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 48.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 50% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087106000000000 |