Elm Street over Svid Canal
Fair Condition64 years old1,725 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 0.22 W. Of Willoughby |
| Carries | Elm Street |
| Crosses | Svid Canal |
| Coordinates | 46.26435, -119.89248 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 147.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,725 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087108000000000 |