Lawson/5220 over Four Mile Creek
Good Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 3.00 Mi S Mader |
| Carries | Lawson/5220 |
| Crosses | Four Mile Creek |
| Coordinates | 46.83973, -117.07478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087110000000000 |