NW 26th Avenue over Rr Tracks At Port
Good Condition26 years old270 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 0.1 M S Of Lower River RD |
| Carries | NW 26th Avenue |
| Crosses | Rr Tracks At Port |
| Coordinates | 45.63798, -122.69978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 733.9 ft (223.7 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 3243.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 270 (2017) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087113000000000 |