A-nw over W 22 Canal
Good Condition23 years old467 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | A NW 1.4 N Of 9 NW |
| Carries | A-nw |
| Crosses | W 22 Canal |
| Coordinates | 47.24252, -119.51149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 247.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 467 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087115000000000 |