R SW over Waluke Branch Canal
Good Condition43 years old247 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | R SW @ 23 SW |
| Carries | R SW |
| Crosses | Waluke Branch Canal |
| Coordinates | 46.75203, -119.87493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 113 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 247 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087119000000000 |