SE Jones Road over Cedar River & Trail
Good Condition23 years old4,560 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.01 Mi E Of Sr-169 |
| Carries | SE Jones Road |
| Crosses | Cedar River & Trail |
| Coordinates | 47.45826, -122.07892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.7 ft (88.6 m) |
| Max Span | 163.7 ft (49.9 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 1399.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,560 (2019) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087122000000000 |