NE 90th ST over Sammamish River
Fair Condition25 years old17,500 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 Mi W Of Sr-202 |
| Carries | NE 90th ST |
| Crosses | Sammamish River |
| Coordinates | 47.68219, -122.13300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 1576.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,500 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087126000000000 |