Twin Oaks Road over Overflow Channel
Fair Condition76 years old867 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lewis |
| Location | 1.37 From 92008 |
| Carries | Twin Oaks Road |
| Crosses | Overflow Channel |
| Coordinates | 46.62613, -123.02897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 85.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 867 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087128000000000 |