Haywire Road over Stearns Creek
Good Condition86 years old238 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lewis |
| Location | 2.65 West Of Napavine |
| Carries | Haywire Road |
| Crosses | Stearns Creek |
| Coordinates | 46.57475, -122.96332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 44.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 238 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087132000000000 |