Big Hanaford Rd. over Hanaford Creek
Good Condition23 years old36 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lewis |
| Location | 7.5 E. Centralia |
| Carries | Big Hanaford Rd. |
| Crosses | Hanaford Creek |
| Coordinates | 46.74559, -122.77652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 208.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (2021) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087133000000000 |