Howe Road over Skook Creek
Good Condition23 years old40 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Lewis |
| Location | 4.9 NW Toledo |
| Carries | Howe Road |
| Crosses | Skook Creek |
| Coordinates | 46.47414, -122.75724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 236.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087134000000000 |