Highland Dr. over Svid Canal
Good Condition22 years old708 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 00.13 W Blue Goose |
| Carries | Highland Dr. |
| Crosses | Svid Canal |
| Coordinates | 46.43321, -120.30125 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 349.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 708 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087140000000000 |