Whiskey Creek Road over Whiskey Creek
Fair Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Columbia |
| Location | 1.6 Mi S Jct 91060 |
| Carries | Whiskey Creek Road |
| Crosses | Whiskey Creek |
| Coordinates | 46.24500, -118.07833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 188.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087143000000000 |