7 NW over West Canal
Good Condition22 years old680 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | 7 NW 0.1 West Of R NW |
| Carries | 7 NW |
| Crosses | West Canal |
| Coordinates | 47.19045, -119.87601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 330.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2021) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087144000000000 |