M NW over West Canal
Good Condition22 years old560 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | M NW 0.2 S Of 11 |
| Carries | M NW |
| Crosses | West Canal |
| Coordinates | 47.24661, -119.76812 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 386.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2021) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087145000000000 |