Access Road A over Wetland
Good Condition24 years old844 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | Paine Field Airport |
| Carries | Access Road A |
| Crosses | Wetland |
| Coordinates | 47.90075, -122.26844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 72.8 ft (22.2 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 244.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 844 (2021) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087147000000000 |