S 196th ST over Uprr 77th AVE S Bnsfrr
Fair Condition26 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 7200 S 196th ST |
| Carries | S 196th ST |
| Crosses | Uprr 77th AVE S Bnsfrr |
| Coordinates | 47.42652, -122.23955 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1249.0 ft (380.7 m) |
| Max Span | 228.0 ft (69.5 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 7880.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087149000000000 |