Anderson Road over Overflow Channel
Good Condition23 years old2,891 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grays Harbor |
| Location | 0.15 N Howanut RD |
| Carries | Anderson Road |
| Crosses | Overflow Channel |
| Coordinates | 46.81750, -123.16056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 373.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,891 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087167000000000 |