Gould City Mayview over Meadow Creek
Good Condition23 years old526 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Garfield |
| Location | 5.20 Miles North SR 12 |
| Carries | Gould City Mayview |
| Crosses | Meadow Creek |
| Coordinates | 46.53509, -117.55778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 88.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 526 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087170000000000 |