Nisqually RD SW over Bnsf Railroad Overpass
Good Condition22 years old13,225 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 1.1 S Jct SR 5 |
| Carries | Nisqually RD SW |
| Crosses | Bnsf Railroad Overpass |
| Coordinates | 47.07246, -122.69431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 642.1 ft (195.7 m) |
| Max Span | 191.9 ft (58.5 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 3033.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,225 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087173000000000 |