Old Owen RD over Woods Creek
Good Condition22 years old10,268 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 0.3 NE Jct Sr2 |
| Carries | Old Owen RD |
| Crosses | Woods Creek |
| Coordinates | 47.85970, -121.95929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 327.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,268 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087174000000000 |