Sauk Prairie RD over Trib. Mouse Creek
Good Condition22 years old712 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 2.9 NE Jct SR 530 |
| Carries | Sauk Prairie RD |
| Crosses | Trib. Mouse Creek |
| Coordinates | 48.27033, -121.55630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 67.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 712 (2021) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087175000000000 |