Chatcolet Road over Rock Creek
Good Condition22 years old48 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Spokane |
| Location | 1.5 S Hoxie Road |
| Carries | Chatcolet Road |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 47.42067, -117.08921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 304.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2020) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087176000000000 |