Satsopcloquallumrd over Comfort Creek
Good Condition26 years old132 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Mason |
| Location | 6.32 W Of Cloquallum RD |
| Carries | Satsopcloquallumrd |
| Crosses | Comfort Creek |
| Coordinates | 47.10103, -123.42754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 60.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087177000000000 |