Eich Road over Little Skookum Creek
Good Condition22 years old22 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Mason |
| Location | 0.15 N Jct SR 108 |
| Carries | Eich Road |
| Crosses | Little Skookum Creek |
| Coordinates | 47.10808, -123.13800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 48.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087178000000000 |