Smith Springs RD over Colville Gulch
Good Condition22 years old100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Walla Walla |
| Location | 3.08 N SR 124 |
| Carries | Smith Springs RD |
| Crosses | Colville Gulch |
| Coordinates | 46.33197, -118.27138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 153.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087180000000000 |