Spanaway Loop RD S over Coffee Creek
Good Condition22 years old20,300 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | South Spanaway Creek |
| Carries | Spanaway Loop RD S |
| Crosses | Coffee Creek |
| Coordinates | 47.10060, -122.44994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 169.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,300 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087181000000000 |