Wellsandt Rd. over Dry Releif
Good Condition22 years old93 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Adams |
| Location | 01.25 Mi E Hills Road |
| Carries | Wellsandt Rd. |
| Crosses | Dry Releif |
| Coordinates | 47.12579, -118.23304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 140.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2019) |
| Truck Traffic | 46% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087185000000000 |