Deal RD over Dry Wash
Good Condition22 years old81 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Adams |
| Location | 1.53 N. Lind-warden |
| Carries | Deal RD |
| Crosses | Dry Wash |
| Coordinates | 46.98039, -118.87591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 164.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81 (2018) |
| Truck Traffic | 53% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087186000000000 |